سرامیک فایبر

الیاف سرامیکی (عایق گرم )

الياف سراميكي در حقيقت فيبرهاي سيليكات آلومينيوم مي باشند كه از ذوب و دميدن مذاب كائولن با درصد آلو مينای بالا و يا مواد مرسوم تري شامل تركيبي از پودر خالص آلومينا و سيليس مخلوط شده تشكيل ميگردد . مخلوط آلومينا و سيليس پس از ذوب دركوره قوس الكتريكي در دمايي حدود 2000ºC بوسيله هواي فشرده دميده ميشود و يا بروي غلتكهاي چرخان بوسيله نيروي گريز از مركز به الياف تبديل ميشوند . در حين دمش ، جريان مذاب به قطرات كوچكي تبديل مي شود كه در ادامه پروسه به صورت الياف كشيده ميشوند.

که شامل چند نوع برد سرامیکی ،پتو سرامیکی ،کاغذ، پارچه و منسوجات، مدول سرامیکی می باشد

برد سرامیكی تخته ای

الیاف آلومینو سیلیکاتی که بصورت ورقه ای (تخت) یا بصورت نسوزهای بی شکل در فرم های وکیوم تولید شده و در دماهای ˚C1260 و بالاتر از نظر کلاس دمایی تقسیم بندی می شوند. مهمترین مزیت استفاده از این نوع مواد در دریچه های بازدید کوره ها و درزهای انبساطی است.

خصوصیات وکاربرد

برد سرامیكی تخته ای در مقابل خوردگی گازهای داغ مقاوم بوده و از مقاومت بالا در برابر شوک حرارتی برخوردارند.
استفاده از این مواد در سطوح پوشش شده با سیلیکا سُل (Silica Sol 30%) مقاوم به سایش، در پروژه های پایلوت آزمایشگاه های صنعتی و همچنین در کوره های احیایی صنایع سرب و روی و در واحد های با حرارت بالاتر از ˚C1400پیشنهاد می گردد.

پتو سرامیکی

محصولی نسوز، عایق و انعطاف پذیر است. ماده اولیه این محصول الیاف سرامیکی فله می باشد. لذا پس از تولید این الیاف در یک پروسه مداوم، محصول پتو (Blanket) بدون استفاده از چسب یا هرگونه بایندر دیگری در ضخامت و دانسیته های مختلف تهیه می گردد، استحکام این پتوها از طریق ایجاد اتصالات مکانیکی داخلی (سوزنکاری) تأمین می شود که استحکام کششی حدود ۴۰ تا ۱۲۰ KPa بدست می آید. ضخامت پتوهای سرامیکی در محدوده ۵ الی ۶۰ میلیمتر بوده و دانسیته های آن از ۶۴ الی ۲۰۰ کیلو گرم بر متر مکعب قابل تنظیم می باشند.

کاغذ سرامیکی

کاغذ سرامیکی کاربردهای بسیار متنوعی در صنعت واشرسازی و حمل و نقل ایفا نموده است. جنس کاغذ سرامیکی و کیفیت آن از مهمترین عوامل در انتخاب این محصول هستند.

کاربرد

به عنوان گسکت و پکینگ ، فیلر و پرکننده درز انبساطی آجرهای نسوز ، عایق بندی لایه های پشتی انواع نسوزها در فضایی که ضخامت کم باشد و جایگزین آزبست می باشد.

پارچه سرامیکی

الیاف سرامیکی بافته شده (پارچه سرامیکی) پارچه های صنعتی هستند که به مهندسان و طراحان این اجازه را می دهد که با استفاده از ویژگی هایش ، راهکارهایی خلاقانه برای مشکلات غیرقابل حل قبلی ، ارائه دهند.

مدول سرامیکی

  از تا كردن و انباشتن پتوهاي سراميكي قطعاتي شكل مي گيرند كه مدول ناميده مي شوند.اين مدول ها براي نصب در بدنه كوره ها و ساير كاربردها آماده مي باشند. ضخامت و دانسيته آنها به گونه اي طراحي مي شود كه با توجه به مصرف انرژي ،پوشش موثري باشند. دانسيته استانداردبراي نصب در محدوده 220 -100 مي باشد.

کاربرد

عایق کاری بویلر ها کوره های آنیل و سرامیک – مورد استفاده در پالایشگاه و پتروشیمی – سقف و دیواره های کوره ای اتیلن .

خصوصیات

نصب و اجرای سریع و آسان – کاهش هزینه های سوخت و حفظ حرارت – قابلیت تعمیر و تعویض آسان – کاهش هزینه های عایقی

در دو مای 1260 درجه و 1430 در جه می باشد و دانسیته اش برابر 220 می باشد .