5/5 - (3 امتیاز)

جهت مشاوره و خرید انواع عایق با کارشناسان ما تماس بگیرید.

09137641952

 
پشم سنگ هیدروپونیک

وقتی سنگ های بازالت یا برخی از مینرال ها را در دمای بالای ۱۵۰ درجه ذوب می کنیم ماده به دست آمده پشم سنگ نام دارد. این ماده تهویه عالی دارد و می‌تواند رطوبت را به مقدار خیلی خوبی نگهداری کند. البته به نظر می رسد ظرفیت تبادل کاتیونی این ماده کم باشد. P.H ماده به دست آمده خنثی و تا حدی ممکن است قلیایی باشد. البته از این ماده یعنی همان پشم سنگ در موارد باغبانی از قدیم بسیار استفاده می شده است. به این صورت که کیسه ها را پر از پشم سنگ می کردند و در آن گیاهان را می کاشتند. همچنین با توجه به نوع گیاه این کیسه های مخصوص را در ارتفاعات متفاوتی قرار می‌ دادند.

برای رساندن مواد لازم به گیاه هم با یک قطره چکان آن را به پای هر گیاه  می چکاندند.

با توجه به نوع گیاه و بستری که می خواهید از آن استفاده کنید می‌توانید به انتخاب خود از پشم سنگ هم استفاده نمایید. از جمله پرکاربردترین موارد مصرف پشم سنگ در سیستم های هیدروپونیک و کشت های تحت بستر هیدروپونیک میباشد. در حال حاضر هر جای دنیا را که نگاه بکنید اگر سیستم هیدروپونیک داشته باشند همواره در کشت صیفی جات همچون کاهو، گوجه فرنگی، خیار و فلفل از پشم سنگ و بستر هیدروپونیک استفاده می کنند.همچنین اگر شخصی بخواهد گلخانه ای حاوی گل های رز، داوودی و میخک داشته باشد می‌تواند از چنین بستری که حاوی پشم سنگ است استفاده کند.

خود پشم سنگ دارای ترکیب جالبی حاوی اکسید مولیبدن است که معمولا سبب بهبود اوضاع خاک محیط می شود و به این طریق در تولید محصولات گیاهی بهتر کمک کننده است. گیاهان جوان می توانند به راحتی در داخل پشم سنگ ریشه دوانی کنند. اگر شما ساکن آپارتمان هستید و می خواهید یک بستر مناسب برای کاشت گلها و گیاهان برای خود بسازید و اگر همچنین در خانه شما اثری از پاسیو نیست می توانید در سیستم هیدروپونیک مبتنی بر پشم سنگ استفاده کنید.

زیرا در آن مکان ها بسیار جوابگو است. سیستم هیدروپونیک مبتنی بر پشم سنگ برای اولین بار در ایالات متحده آمریکا استفاده شد و نتیجه بسیار عالی در برداشت و پس از آن به سراسر جهان انتقال یافت. بزرگترین گلخانه جهان در شهری واقع در انگلستان وجود دارد که با مساحتی بالغ بر ۵۵ هکتار انواع گل و گیاهان را در خود جای داده است این گلخانه مقدار زیادی فلفل و گوجه و خیار را در طول سال پرورش می‌دهد. در این گلخانه به این وسعت تمام آن از پشم سنگ استفاده می شود. زیرا سیستم عامل مبتنی بر هیدروپونیک است.

محصول پیشنهادی : خرید پشم سنگ لوله ای در اصفهان

مزایای استفاده از پشم سنگ هیدروپونیک
 1.  اگر بخواهیم صادق باشیم چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ شیمیایی پشم سنگ بهترین انتخاب می تواند برای گلخانه ها و سیستم کشت هیدروپونیک باشد.
 2.  پشم سنگ خودی خود دارای هیچ نوع ماده خاصی نیست و تنها اسیر شده است و همچنین احاطه کننده یک فضای مناسب برای ریشه گیاه و رشد و نمو آن است. با این حساب هیچ نوع میکروارگانیسم خاصی نمی‌ تواند پشم‌سنگ را از هم تجزیه کند. به همه این موارد این موضوع را هم اضافه کنید که پشم سنگ تحت تاثیر هیچ ماده شیمیایی قرار نمی گیرد.
 3.  مورد بعدی این است که پشم سنگ دارای هیچ نوع  سمی نمی باشد به خاطر اینکه اصلا خودش خنثی است.
 4.  محیط اسفنجی شکل و متخلخل پشم سنگ باعث می‌شود میزان هوا دهی به گیاه بسیار عالی صورت بگیرد.
 5.  علاوه بر این متخلخل بودن پشم سنگ به حفظ رطوبت کافی در آن کمک می کند و گیاه کمتر تحت تاثیر کم آبی قرار می گیرد.
 6.  به دلیل کدر و تار بودن جنس پشم سنگ نور به هیچ عنوان به اعماق بافت‌های آن نمی تواند نفوذ کند.
 7.  با توجه به جنس اسفنجی شکلی که قبلا در همین مقاله به آن اشاره شد ریشه گیاهان به راحتی می‌ توانند در آن نفوذ کرده و به رشد و نمو خود ادامه دهند و هیچ نوع مانعی بر سر راه رشد آن ها وجود ندارد. و به این جهت پشم سنگ می تواند یک انتخاب عالی برای کشت این محصول باشد.

 خصوصیات ویژه پشم سنگ موجب شده تا این محصول یکی از انتخاب های مطلوب برای کشت این محصول به عنوان بستر باشد.

کاربرد انواع پشم سنگ هیدروپونیک

از نمونه پشم سنگ های موجود در بازار ها این نوع پشم سنگ می باشد. کارایی اصلی این پشم سنگ ها در کشاورزی است که در کشاورزی های بدون خاک مورد کاربری قرار می گیرند. پشم سنگ های مورد نظر در شرکت های تولید کننده ایرانی به طور عمده و در بالا ترین سطح کیفی تولید می شوند. کاربرد این پشم سنگ ها در زمینه های متفاوتی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • پشم سنگ هیدروپونیک در گلخانه ها
 • پشم سنگ هیدروپونیک در باغبانی
 • پشم سنگ هیدروپونیک در کشت صیفی جات
 • پشم سنگ هیدروپونیک در پرورش گیاهان زینتی
 • پشم سنگ هیدروپونیک در پرورش قارچ
صادرات انواع پشم سنگ

سطح کیفی این پشم سنگ های تولید شده در کشور ما در درجه های متفاوتی قرار دارد که بهترین نمونه ها به منظور صادرات آماده می شود. محصولات مورد نظر علاوه بر فروش در داخل کشور طرفداران زیادی را در بازار های خارجی به خود جذب می کند. کشور های متقاضی این محصولات به قرار زیر است:

 • کشور عربستان
 • کشور آلمان
 • کشور ترکیه
 • کشور روسیه
 • کشور عمان
بازار انواع پشم سنگ هیدروپونیک

انواع این پشم سنگ با توجه به این که کارایی خود را در کشاورزی نشان داده است از بازار فروش بسیار عالی برخوردار می باشد. این محصولات به همین سبب بیشتر به طور عمده به فروش می رسد که این شیوه معاملاتی در نرخ آن ها تاثیر بسیاری می گذارد و می تواند با قیمت کمتری آن ها را وارد بازار های معاملاتی کند.

بیشتر بخوانید:

پشم سنگ تخته ای

عایق حرارتی 

عایق صوتی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

66 − 63 =